İkitelli OSB , İstanbul
+90 212 549 0683

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Geçmişten günümüze aslında paslanmaz çelik malzemesinin keşfinden beri kullanılması gereken belli alanların olduğu bilinmektedir. Fakat bu yazımızda hem neden kullanılmalıdır hemde kullanılan alanları ele alacağız.

Gıda

Bilindiği üzere demir ve türevi malzemelerin oksitlenmeden kaynaklı olarak zamanın aşındırmasıyla birlikte paslanma olacağını biliyoruz. Fakat bu paslanmayı hızlandıracak ve en önemli unsur suyla temastır. Su teması ile birlikte gıda sektöründe kullanacağınız demirin 1-2 gün içerisinde paslandığını görebileceksiniz. Bu paslanma ile birlikte farkedilmediğinde herhangi bir gıda maddesiyle teması durumunda çürüme ve bakteri oluşumunu sağlayacağını söyleyebiliriz. Paslanmaz çelik türevleri ile birlikte bu gibi durumlarla karşılaşmanız neredeyse sıfıra yakındır. Paslanmaz çeliğin materyal özelliğinden dolayı belli sıvılar ve maddeler hariç temasta bulunması durumunda özelliğinden herhangi eksilme veya etkilenme ortaya çıkmayacaktır.

Tıbbi Alanlarda

Dikkat edilmesi gereken ve özellikle temiz bir şekilde eritilmiş paslanmaz çelik maddesinden tıbbi implantlar ve yapay kalçalar,omuzlar gibi çeşitli insan vücudu uzuvları üretilebilmektedir. Dolaplar, muayene makineleri ve ortopedik yataklar gibi bir çok sayı da tıbbi malzeme, kolay temizlik ve hijyenik özellikleri paslanmaz çelikten standart olacak şekilde üretildiğini söyleyebiliriz.

Çatal Bıçak Takımları ve Mutfak Gereçleri

Herkes tarafından bilinen ve halk genelinde de elde edilebilen paslanmaz çelik madde içeriğine sahip ürünler çatal-bıçak takımları ve mutfak aletleri olduğunu söyleyebiliriz. Paslanmaz çelik tencerelerin de uzun yıllar boyunca kullanıldığı ve direncinin epey yüksek olduğunu belirtebiliriz.Aşağıda belirteceğimiz sektörlerde de kullanımı sağlanmakta olup belirtilen sektörlerin herhangi birinde bulunuyorsanız mutlaka dikkat etmelisiniz;
  • Güç Üretimi
  • Mimarlık ve İnşaat
  • Otomotiv
Yukarıdaki maddelerde geniş kullanım yelpazesine sahip paslanmaz çelik üretim ve ithalat masraflarından dolayı her geçen gün değerlense de her sektörün belirli kısımlarında kullanılabilecek etkili ve kaliteli bir malzeme olduğunu söyleyebiliriz.

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları HocaoğluMetalPaslanmaz Çelik Neden Kullanılır ve Kullanılmalıdır?

Paslanmaz çelik ile istediğiniz ebatlarda geliştirebileceğiniz aletler, makina parçaları yani A dan Z’ye çeşitli mamüllerin dünya üzerinde bulunan bir çok koşullara dayanıklı olduğunu ve korozyona karşı diğer materyaller arasından en dayanıklılar arasında bulunmaktadır. Asidik maddeler ile arasında bir problem bulunsa da güçlendirilmiş paslanmaz çelik formülleri ile birlikte bunların da kolayca üstesinden gelebilecek düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.
Related Posts
Sohbet Başlat
Size Nasıl Yarımcı Olabiliriz?
Hocaoğlu Metal
Merhabalar
Size nasıl yardımcı olabiliriz?